طراحی ربات مارگونه برای اعمال جراحی پزشکی

تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از گونه ای اوریگامی توانستند ربات نرمی شبیه به مار تولید کنند که از سرعت و دقت بالایی برخوردار است. این ربات در حوزه پزشکی بسیار کارآمد خواهد بود.

طراحی ربات مارگونه برای اعمال جراحی پزشکی

به گزارش گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس، محققان سال گذشته نمونه اولیه این ربات را با استفاده از یک ساختار کاغذی که به دور یک موتور کش سان پیچیده شده بود، تولید کردند. اما هنگام کشیده شدن این ربات تمام فلس های آن بیرون می زد و حرکت آن را سخت می کرد. اکنون محققان با تغییر اندازه برش ها و تغییر نحوه ورود نیروی محرکه به دو طرف ساختار کاغذی، توانستند ربات را به گونه ای اصلاح کنند که فلس های آن از یک طرف بیرون زده و این برجستگی به طور یکنواخت به طرف دیگر ربات منتقل شود. همچنین برش های خاص کاغذ امکان کنترل و برنامه ریزی تناوب حرکت فلس ها را فراهم کرد.

در نتیجه این تغییرات رباتی ساخته شد که بسیار سریع تر از نمونه قبلی حرکت می کند و می توان جهت آن را با دقت بالایی کنترل کرد.

محققان معتقدند روزی از این ربات ها برای اکتشاف محیط هایی استفاده می شود که برای سایر ربات ها صعب العبور هستند. همچنین یکی از کاربردهای بالقوه این ربات ها در پزشکی انجام لاپاروسکوپی و عمل های جراحی است. برای دستیابی به این اهداف، محققان در تلاشند تا با تغییر طراحی ربات، تغییرشکل های پیچیده تری را برای آن امکان پذیر سازند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

منبع: ایرنا

به "طراحی ربات مارگونه برای اعمال جراحی پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ربات مارگونه برای اعمال جراحی پزشکی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید