سلبریتی ها باید هزینه قانون شکنی را پرداخت نمایند

پدیده سلبریتی سوغات شوم شبکه های اجتماعی و البته سینمای غرب است. چند سالی می گردد که رفتار های عجیب، دخالت های بیجا و قانون گریزی این افراد یکی از پرتکرارترین اتفاقاتی است که در کشور روی می دهد.

سلبریتی ها باید هزینه قانون شکنی را پرداخت نمایند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، چند سال اخیر و با رشد شبکه های اجتماعی، سبلریتی های هنری و ورزشی نیز بیش از قبل به چشم می آیند و میلیون ها نفر صفحات مجازی آن ها را دنبال می نمایند. این افراد که به دلیل داشتن بدنه اجتماعی و نفوذ اجتماعی و مالی برای خود حاشیه ای امن ایجاد نموده اند، هرروز با اظهارنظر های غیرتخصصی یا تخلفات پشت پرده، باعث ایجاد موجی در بین مردم می گردد.

پدیده سلبریتی سوغات شوم شبکه های اجتماعی و البته سینمای غرب است. چند سالی می گردد که رفتار های عجیب، دخالت های بیجا و قانون گریزی این افراد یکی از پرتکرارترین اتفاقاتی است که در کشور روی می دهد. شاید تا سه، چهار سال پیش، ورود سلبریتی ها به مسائل سیاسی-اجتماعی و آسیب های آن برای بسیاری هنوز توجیه پذیر نبود؛ اما حالا اثبات شده دست اندازی آن ها به حوزه های غیرتخصصی روی دیگر خود را نشان داده و به عبارت دیگر، دارد کار دست مردم می دهد؛ اتفاقی که ورود نهاد های قانونی و دادستانی کل کشور را طلب می نماید.

سلبریتی ها هر حرفی می خواهند، می گویند و هرکاری دل شان بخواهد، انجام می دهند و حاشیه امن کاذبی برای خودشان ایجاد نموده اند. بااین حال، ورود به موقع نیرو های انتظامی و دستگاه قضا همیشه به این افراد نشان داده آن قدر ها هم که گمان می نمایند، مورداحترام نیستند. البته تکرار دستگیری شماری از سلبریتی ها، اعلام محکومیت بعضی از آن ها و درنهایت اعلام نشدن تعیینات شان، این ذهنیت را برای گروهی از آن ها به وجود آورده که درصورت وجود هرگونه تخلف، پرونده آن ها رسانه ای نمی گردد؛ حاشیه امنی که به افزایش اقدامات اینچنینی چهره هایی منجر خواهد شد که به شدت محل رجوع هستند و طبعا به نفع عموم مردم نیست.

ماجرای سلبریتی ورزشی

روز گذشته، خبر دستگیری یکی از سلبریتی های ورزشی بدون ارائه کوچک ترین تعییناتی از وی رسانه ای شد. سردار رحیمی، رییس پلیس تهران، درباره برخورد پلیس با تخلفات افراد مشهور گفت: یک ورزشکار و تعدادی متخلف را بازداشت کردیم. فرد ورزشکار هنوز بازداشت و ممکن است حرف هایی زده گردد؛ اما این گونه نیست که تخلف افراد مشهور با سایر افراد فرقی برای پلیس داشته باشد.

این نخستین باری نیست که این افراد یا پرونده هایشان رسانه ای نمی گردد یا درصورت رسانه ای شدن، آنچنان که باید، پیگیری نمی گردد. نمونه آن را می توان درباره سلبریتی هایی گفت که بعد از وقوع زلزله کرمانشاه، یاری های مردمی جمع آوری کردند. آن ها بدون آنکه خیریه ای ثبت نموده باشند و صرفا به دلیل شهرت شان در فضای مجازی، شماره حسابی اعلام و یاری های مردمی جمع آوری کردند. میلیارد ها تومان یاری های مردمی ماه ها در حساب این افراد مانده و انتها شان هنوز تعیین نیست. اگرچه مدتی بعد مدعی العموم آن ها را به دادگاه احضار کرد تا درباره چگونگی هزینه کرد این مبالغ پاسخ دهند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که در همان کشور های غربی، اگر سلبریتی این کار خیر را تبلیغ می نماید، از خودش شماره حسابی اعلام نمی نماید و در قالب خیریه یا نهاد نیکوکاری دست به چنین اقدامی می زند. باوجوداین، در ایران سلبریتی ها گوش شان به قانون بدهکار نیست و به هوای داشتن بدنه اجتماعی و فالوئر های چندمیلیونی شان دست به هر کاری می زنند.

تبلیغات غیرفنی

این فقط یک سوی ماجراست و اظهارنظر های مکرر این افراد به همین جا ختم نمی گردد؛ اظهاراتی که ممکن است اگر از طرف شخصی عادی بیان گردد، تبعات زیادی برایش داشته باشد. دراین باره می توان به داروی ترک اعتیادی اشاره نمود که یکی از سلبریتی های معروف سینما تبلیغ نموده بود. این کالا را که باید مرجع قانونی، یعنی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، تأیید می کردند، به راحتی فرد سلبریتی در فضای مجازی تبلیغ کرد. این دارو خیلی زود واکنش وزارت بهداشت را به دنبال داشت؛ ولی این دستگاه هرگز شکایتی از سلبریتی مذکور نکرد؛ اگرچه فردی که بیش از 9 میلیون فالوئر دارد، حتما باید قبل از اظهارنظر کمی تحقیق کند. این سلبریتی با تبلیغ این دارو تا مدت ها سیستم درمانی کشور را دچار مشکل کرد. بااین حال، ماجرا فقط به اینجا ختم نمی گردد و همین فرد مدتی بعد با ضریب دادن به توییت حساب کاربری قلابی در فتنه ای دمید که به تعرض به چند روحانی در نقاط مختلف کشور منجر شد. پس ازآن، مردم کمپینی برای محاکمه این فرد تشکیل دادند؛ بااین حال، این بازیگر از کشور گریخت و هنوز به ایران بازنگشته است. موارد بسیاری از اظهارنظر ها و تخلفات این افراد وجود دارد که یا باعث دردسر مردم شده یا هیچ گاه جرم آن ها پیگیری و رسانه ای نشده است. این در حالی است که اگر شخص عادی درمعرض چنین اتهاماتی قرار گیرد، معمولا از او بازپرسی های فنی و پیچیده می گردد و درنهایت نه تن ها تعییناتش، بلکه تصویرش به تشخیص مراجع ذی صلاح برای شناسایی سایر شاکیان منتشر می گردد.

دکتر امان الله قرایی مقدم، کارشناس جامعه شناسی، دراین باره می گوید: حاشیه امنی که سلبریتی ها برای خود در نظر گرفته اند، ریشه فرهنگی دارد. بااین حال در سال های اخیر، چون قوه قضاییه درباره اظهارنظر های بی مورد آن ها و تخلفات شان به طور جدی ورود نکرد یا از رسانه ای کردن نام شان پرهیز کرد، باعث ایجاد این توهم حاشیه امن در ذهن آن ها شده است. وی می افزاید: این افراد، چون عموما وجه مثبتی دارند و حاشیه امنی که برای خود ایجاد نموده اند، ناشی از نفوذ، قدرت و شهرت شان است، سبب شده از این موضوع سوءاستفاده نمایند. البته ناگفته نماند این موضوع مختص به ایران نیست و در کشور های دنیا اول هم دیده می گردد. قرایی مقدم ادامه می دهد: امیدوارم این حاشیه امن که هم منشأ فرهنگی دارد و هم مالی، هرچه زودتر با اقدامات صریح قوه قضاییه از بین برود.

این جامعه شناس می گوید: این افراد مشهور به دلیل نفوذ سیاسی و بدنه اجتماعی خود که به نوعی مبلغان آن ها به شمار می آیند، به خود اجازه می دهند هرطور دل شان بخواهد رفتار نمایند. قوه قضاییه از حقوق عامه صحبت می نماید و حقوق عامه هم، یعنی جلوگیری از تهدید، زورگویی و فشار روحی و روانی به مردم. درنتیجه باتوجه به این موضوع باید از این گونه رفتار های سلبریتی ها جلوگیری نمایند.

به نظر می رسد باتوجه به موقعیت حساس سلبریتی ها و امکان بالقوه سوءاستفاده از این موقعیت، لازم است درقبال چهره هایی که از این قدرت بالقوه سوءاستفاده می نمایند، رویه ای در پیش گرفته گردد تا گناه بعضی به پای تمامی آن ها نوشته نگردد و درعین حال، با ذکرنکردن نام این چهره ها، انگشت اتهام افکار عمومی به سمت تمامی بازیگران گرفته نگردد و به جای شخص بی نام، نام هر بازیگر شریفی در ذهن ها قرار نگیرد. همچنین، این اقدام باعث می گردد هزینه سوءاستفاده از موقعیت و محبوبیت سلبریتی ها افزایش یابد و همه چیز پشت در های بسته و درنهایت با صد ضربه شلاق به خاتمه نرسد و سینماگر، ورزشکار یا خواننده به محض آزادی، امکان تکرار جرم را با تکیه بر محبوبیش نداشته باشد و به عنوان خطر اجتماعی معرفی گردد.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سلبریتی ها باید هزینه قانون شکنی را پرداخت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلبریتی ها باید هزینه قانون شکنی را پرداخت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید