توصیه های روزنامه تایمز در کتابخوانی بچه ها

دکتر جف مک کیلان استاد دانشگاه و محقق مرکز توسعه آموزشی دانشگاه لس آنجلس در مطلبی که برای روزنامه لس آنجلس تایمز ارسال نموده است.

توصیه های روزنامه تایمز در کتابخوانی بچه ها

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از لس آنجلس تایمز، در میان والدینی که بچه ها دبستان دارند این ترس همواره وجود دارد که ممکن است فرزندان شان از دیگر هم سن و سالان خود در مطالعه کتاب عقب بمانند و همواره این نگرانی وجود دارد که مطالعه کتاب تا چه اندازه استاندارد محسوب می گردد. به عبارتی هنوز هیچ شاخصی برای آموزش بچه ها در مطالعه کتاب وجود ندارد و اینکه آیا اصولی برای آموزش مطالعه به بچه ها وجود دارد.

طبق مطالعه دانشمندان بسیاری از بچه ها دبستانی در صورتی که به مطالعه علاقمند نشوند در سنین بعدی و مقاطع بالاتر تحصیلی نیز گرایش چندانی به مطالعه پیدا نخواهند کرد و به خاطر همین بیشتر والدین هنوز این نگرانی را همراه خود دارند که چگونه می گردد بچه ها را از همان سنین پایین به مطالعه کتاب علاقمند کرد.

دکتر جف مک کیلان استاد دانشگاه و محقق مرکز توسعه آموزشی دانشگاه لس آنجلس در مطلبی که برای روزنامه لس آنجلس تایمز ارسال نموده است نکاتی درباره آموزش به بچه ها و علاقمند کردن آنها به مطالعه کتاب متذکر شده است. وی نویسنده چند کتاب نیز درباره همین موضوع است. وی اعتقاد دارد بسیاری از بچه ها در صورتی که در سنین پایین به کتاب علاقمند شوند در سنین بالاتر نیز همین علاقمندی ادامه پیدا می نماید.

نکات زیر توسط این استاد دانشگاه درباره علاقمند شدن بچه ها به مطالعه کتاب توسط روزنامه لس آنجلس تایمز منتشر شده است:

1. وقتی بچه ها در سنین پایین هستند در خانه به جای روشن کردن تلویزیون و هر وسیله صوتی تصویری دیگر از کتاب خواندن برای پر کردن اوقات تفریح افراد داخل خانه بهره ببرید. در این صورت بچه ها به طور حتم به خواندن کتاب علاقمند می شوند. دقت داشته باشید که کتاب خواندن باید با صدای بلند انجام گردد. مطمئن باشید که نوزادان از همان سنین پایین کتاب خواندن را درک می نمایند.

2. وقتی بچه ها در سنین بالاتر یاد گرفتند کتاب بخوانند روش قبلی را برای آنها ادامه دهید. همراه بچه ها کتاب های مناسب سن آنها را بخوانید و حتی به کتاب خواندن بچه ها گوش دهید. مخاطب جدی برای کتاب خواندن با صدای بلند بچه ها باشید تا آنها برای ادامه این کار انگیزه لازم را داشته باشند.

3. از این مسئله نترسید که بچه ها نتوانند کتاب مناسب سن خود را پیدا نمایند. برخی از والدین خودشان با سلیقه و فکر خود برای بچه ها کتاب می خرند ولی اجازه دهید خودشان انتخاب نمایند. بچه ها را به کتابخانه یا کتابفروشی های بزرگ ببرید و آنها را با دنیای کتاب ها آشنا کنید.

4. گاهی اوقات انتخاب کتاب ها توسط بچه ها و والدین آنها ممکن است زمان زیادی بخواهد. در هر مرحله از انتخاب کتاب ها توسط بچه ها شکیبا باشید و سعی نکنید نظر خود را به بچه ها تحمیل کنید. علاقمندی به کتاب از جذابیت ظاهری کتاب ها آغاز می گردد و به تدریج به محتوا ختم می گردد.

5. عبارتی در میان روان شناسان وجود دارد که به والدین توصیه می گردد که برای انجام کار خوب به بچه ها رشوه ندهید. در خصوص کتاب خواندن نیز سعی نکنید به بچه ها رشوه دهید و با جوایز رنگارنگ سعی نکنید آنها را به اجبار به کتاب خواندن علاقمند کنید. زمینه و زمان لازم را فراهم کنید تا بچه ها به درستی با کتاب ها مانوس شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "توصیه های روزنامه تایمز در کتابخوانی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های روزنامه تایمز در کتابخوانی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید