از سرگیری صید تجاری نهنگ ها در ژاپن پس از 3 دهه

تصمیم ماهیگیران ژاپنی برای صید نهنگ از فردا (دوشنبه) برای اولین بار پس از بیش از سه دهه و بعد از خروج بحث انگیز توکیو از کمیته بین المللی صید نهنگ (IWC)، خشم گروه های زیست محیطی را برانگیخته است.

از سرگیری صید تجاری نهنگ ها در ژاپن پس از 3 دهه

به گزارش خبرنگاران، این صیدهای برنامه ریزی شده در حالی که جزیی و به دور از آب های بین المللی حفاظت شده است، هم چنین موجب خشم کشورهایی شده است که صید نهنگ در آن ها منسوخ و مضر محسوب می گردد.

اما ژاپن در حالی که از بازگشت این عمل استقبال نموده، آن را سنتی دانسته که نباید مورد مداخله خارجی قرار بگیرد و از آن دفاع نموده است.

مسئله صید نهنگ ها برای سال ها مسئله ای دیپلماتیک برای ژاپن بوده که به دلیل استفاده از راه گریزی برای صید نهنگ ها تحت عنوان اهداف علمی، تحت حمله کمیته بین المللی صید نهنگ قرار داشته است.

در حالی که بسیاری از منتقدان بر این باورند که ژاپن تحت پوشش اهداف علمی به صید نهنگ ها پرداخته و این صیدها هیچ گونه ارزش علمی در بر ندارند، دولت توکیو هم چنان فشارها را برای بازگرداندن حق صید تجاری نهنگ ها در این کشور ادامه داد.

اما سال گذشته این کشور اعلام نمود به سادگی از کمیته بین المللی صید نهنگ (IWC) کناره گیری نموده و دیگر زیر بار ممنوعیت چندین دهه ای کشتار تجاری نهنگ ها نخواهد رفت.

این تصمیم از تاریخ یکم جولای، هنگامی که یک ناوگان کوچک کشتی که پیشتر مسوول صید نهنگ ها با مقاصد علمی بود، صید تجاری نهنگ ها را از بندر شیمونوسکی در غرب ژاپن شروع خواهد نمود، اجرایی خواهد شد.

در دیگر نقاط ژاپن نیز پنج قایق کوچک صید نهنگ از سراسر کشور در بندر کوشیرو گرد هم می آیند و حدود یک هفته در حرکتی نمادین با عنوان جشنِ از سر دریافت این سنت دیرینه به صید نهنگ های مینکی می پردازند.

تصمیم ژاپن برای خروج از IWC در ماه دسامبر موجی از انتقاد فعالان زیست محیطی و کشورهای مخالف صید نهنگ ها مانند استرالیا، نیوزیلند و کانادا را برانگیخت.

این تصمیم پس از سال ها کوشش ژاپن برای متقاعد کردن کمیته بین المللی صید نهنگ برای از سرگیری صید تجاری نهنگ ها با این توجیه که میزان بعضی گونه ها برای حمایت از صید مجدد کافی است، انجام شده است.

این تصمیم به این معنی است که ژاپن سفرهای مجادله آمیز خود در آب های قطب جنوب را سرانجام داده و در عوض به صید نهنگ های مینکی و دیگر نهنگ ها به صورت تجاری در نزدیکی سواحل خود می پردازد.

ژاپن برای قرن هاست که صید نهنگ را انجام می دهد و از گوشت آن به عنوان منبعی کلیدی برای پروتئین در سال های بعد از جنگ دنیای دوم بود که کشور در فقر شدید به سر می برد، استفاده می کرد.

اما مصرف گوشت نهنگ در دهه های اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از مردم ژاپن می گویند که به ندرت یا هرگز از این گوشت نخورده اند. از همین رو فعالان زیست محیطی ژاپن را برای توقف این عمل تحت فشار قرار داده اند.

گروه های حفاظت از حیات وحش از سراسر دنیا نامه ای را به رهبران گروه 20 که در هفته اخیر در شهر اوکاسای ژاپن نشست داشتند، فرستاده و در آن خواهان سرانجام دادن فوری به صید تجاری نهنگ ها شدند.

رییس انجمن بین المللی شفقت اظهار داشته که خروج ژاپن از کمیته بین المللی صید نهنگ و خودداریش از پیروی از قوانین بین المللی برای رسیدن به اهداف جاه طلبانه تجاری خود، خائنانه و کوته بینانه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات ژاپنی همچنین مدعی هستند که مقیاس صید نهنگ ها در سواحل با مقاصد تجاری در مقایسه با صید نهنگ ها با اهداف علمی در آب های اقیانوس شمالی بسیار کوچک است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از سرگیری صید تجاری نهنگ ها در ژاپن پس از 3 دهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری صید تجاری نهنگ ها در ژاپن پس از 3 دهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید