آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی روستاییان در لردگان ، آگاهی حق مردم است؛ اطلاعات شخصی را رسانه ای نمی کنیم

خبرنگاران - فتانه انفرادی:رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از مردم خواست به اخبار رسانه های بیگانه و مطالب بعضی از کانال ها در فضای مجازی درباره روستای چنارمحمودی لردگان اعتنا نکنند چرا که محتوای این رسانه ها درباره تعداد و چگونگی ابتلای مردم این روستا به عفونت اچ آی وی کذب محض است.

آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی روستاییان در لردگان ، آگاهی حق مردم است؛ اطلاعات شخصی را رسانه ای نمی کنیم

دکتر محمد مهدی گویا در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: تعداد مبتلایان و چگونگی ابتلای مردم روستا چیزی نیست که از سوی بعضی منابع بزرگ نمایی شده است و قطعا افرادی که اطلاعات غلط به مردم می دهند نمی توانند اعتماد مردم را نسبت به نظام بهداشت و درمان کشور سلب نمایند چرا که ما همیشه در برهه ها و عرصه های مختلف همچون دفاع مقدس و هر زمان که مردم به ما احتیاج داشته اند، نشان داده ایم که برای وضعیت سلامت مردم از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.

او درباره اقدامات صورت گرفته برای اهالی این روستا گفت: از زمانی که متوجه شدیم مواردی از ابتلای به عفونت اچ آی وی در روستای چنارمحمودی مشاهده شده است بلافاصله هم اقدامات درمانی، هم امکانات پیشگیرانه و هم اقدامات بیماریابی فعال را شروع کردیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: بعد از آزمایش های تکمیلی معین شد که چهار نفر مشکوک به ابتلای به عفونت اچ آی وی هستند. بلافاصله آزمایش های تکمیلی انجام و معین شد که به طور قطع این چهار نفر مبتلا به عفونت هستند. بعد از آن عملیات بیماریابی فعال را در سطح روستا با حمایت مردم و مسئولان منطقه توسط دانشگاه علوم پزشکی استان شروع کردیم. یک تیم تخصصی در محل مستقر و علاوه بر این، یک پزشک فوق تخصص ایدز هم اعزام و تمام امکانات درمانی و تشخیصی مستقر شد.

دکتر گویا گفت: پس از آزمایش های تکمیلی معین شد که تعداد کمی از مردم به عفونت مبتلا شده اند و اینکه گفته شده تعداد مبتلایان زیاد است دروغ محض و کذب است. متاسفانه در این زمینه رسانه های بیگانه اطلاعات کذب به مردم ارائه می دهند و قصدشان این است که اعتماد مردم را نسبت به نظام سلامت و درمانی کشور سلب نمایند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: اصل اول برای ما این بود افرادی که مبتلا شدند را شناسایی کنیم. در این راه خود مردم هم ما را همراهی کردند. مردم با رضایت شخصی در طی این مدت به ما مراجعه می کردند و آزمایش می دادند و ما هم در صورت مبتلا بودن آنها را تحت درمان قرار دادیم.

او اضافه کرد: اقدامات ما کاملا محرمانه بود و هست چرا که ما امین مردم هستیم. مردم فرزندان و همسران خود را به ما می سپارند و ما هم همیشه قدردان اعتماد مردم بوده و هستیم و محرم راز و اسرارشان خواهیم ماند.

گویا تاکید نمود: ما برای اینکه هرگونه اخبار کذب نگران نماینده را که رسانه های بیگانه در این باره در جامعه تزریق نموده اند را از بین ببریم به طور کامل و با شفافیت کامل اطلاع رسانی کردیم و واقعیات را به گوش مردم رساندیم و از آنجا که معتقد هستیم آگاهی حق مردم است از هر نوع اطلاع رسانی که سبب آگاهی مردم گردد استقبال می کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید نمود: مردم حق دارند که بدانند در چنین شرایطی چطور باید از خود محافظت و مراقبت نمایند. مردم باید بدانند که ایدز خیلی ساده قابل پیشگیری است و الان بهترین فرصت است. مردم باید بدانند، کسی که به ایدز مبتلا می گردد اگر از خود به خوبی مراقبت کند می تواند تا سال های سال زندگی کند.

دکتر گویا توضیح داد: اینکه رسانه های بیگانه و افراد مغرض به ویژه در فضای مجازی به دروغ اعلام کردند که عفونت به وسیله سرنگ آلوده به دلیل دریافت آزمایش بوده است کاملا دروغ است. نیروهای بهداشتی ما دلسوز مردم هستند و همیشه برای حفظ و تامین سلامت مردم در حال فعالیت و خدمت هستند. تیم بهداشتی ما چه برای انجام آزمایش، چه واکسیناسیون و ... همیشه و همه جا از سرنگ و وسایل یک بار مصرف استفاده می نمایند و این را همه مردم هم می دانند و هم به عینا مشاهده نموده اند.

او گفت: راه انتقال به اطلاع مردم رسیده است و مردم منطقه می دانند. ما امین مردم هستیم و حق نداریم که اسرار مردم را افشا کنیم. وزارت بهداشت به هیچ عنوان خود را مجاز نمی داند که در این مورد، اطلاعات شخصی بیماران را اطلاع رسانی و رسانه ای کند.

این مقام مسئول درباره وضعیت فعلی مردم در روستار چنار محمودی گفت: من روز پنج شنبه به شهرکرد عزیمت کردم و با مسئولان ملاقات کردم و از مرکز درمانی که برای این منظور در نظر گرفته شده است بازدید داشتم. مردم از روند کار رضایت کامل داشتند و داوطلبانه و با رضایت کامل برای آزمایش به ما مراجعه می نمایند.

او گفت: هیچگونه کمبود دارو یا امکانات تشخیصی برای مراقبت و درمان ایدز در منطقه وجود ندارد و البته در کل کشور هم در این زمینه هیچ مسئله ای نداریم.

دکتر گویا تاکید نمود: تیم سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برای حفظ آرامش مردم و مبتلایان در کنار مردم است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی روستاییان در لردگان ، آگاهی حق مردم است؛ اطلاعات شخصی را رسانه ای نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی روستاییان در لردگان ، آگاهی حق مردم است؛ اطلاعات شخصی را رسانه ای نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید